In Kenia heet een klas voor speciaal onderwijs ‘special unit’. Deze hoort bij een reguliere school, maar heeft tegelijkertijd ook bepaalde zelfstandigheid omdat het er zo anders aan toe gaat dan in het reguliere schooltraject. In oktober 2019 startten wij in Mombasa op vier ‘special units’ het project ‘Scholing en Ontwikkeling in Kenia’. Het geven van ouderworkshops werd daarin een belangrijk speerpunt.
Ouder-kind-school
Voor aanvang van het project kwamen de ouders maar weinig of zelfs niet in de klas. Met de ouderworkshops wilden we ervoor zorgen dat ouders en school elkaar vonden. We wilden de belangrijke driehoek ouder-kind-school graag verstevigen doordat ouders en school meer zouden gaan samenwerken vanuit ontmoeting en samen kennis en ervaringen delen.
Aan het eind van het project, in oktober 2023, hebben de ouders op alle vier de units een ouder-WhatsAppgroep. Twee van de units werken samen met ouders om iedere zaterdagochtend een sportochtend te realiseren. Daarnaast zijn er op alle vier de units ouders die zich inzetten als klassenouder, klusjesouder of sportouder. Er is steeds meer samenwerking tussen school en ouders. De betrokkenheid bij school wordt groter op alle units, en we hopen dit in het vervolgproject nog verder uit te breiden.
Resultaten
Tijdens de projectperiode van oktober 2019 tot mei 2023 organiseerden wij 10 workshops voor de ouders van de 160 leerlingen van deze vier units. Het mooie van de terugkerende ouderworkshops is dat er een band is ontstaan met de ouders, de leerkrachten en onze vrijwilligers. We zagen ook dat steeds meer vaders zich aansloten bij de workshops en dat een aantal vaders in hun (kerk)gemeenschap deelt wat ze vanuit de ouderworkshops hebben geleerd en ervaren.
Samen
De laatste zes workshops spraken we met elkaar over onderwerpen die door de ouders waren aangedragen, zoals sociale integratie, zelfredzaamheid, het gebruiken van ondersteunende gebaren in de communicatie, welke zinnige dagbesteding hun kind kan doen als hij/zij volwassen is, en seksualiteit.
Tijdens de workshops werd ‘de kracht van samen’ voor iedereen duidelijk. Er stonden ouders op die andere ouders wilden helpen met hun uitdaging. Zo was er een moeder die niet met haar kind naar de markt durfde, uit angst om afgewezen te worden. Twee andere moeders pakten direct hun telefoon om hun nummer te delen met deze moeder en beloofden met haar en haar dochtertje mee te gaan om haar te steunen. En zo gebeurde het ook, hoorden wij later. Er ontstonden prachtige ideeën en initiatieven tijdens deze workshops waar we met elkaar ontzettend trots op zijn.
Sport en spel
De laatste ouderworkshop ging over sport en spel: heel belangrijk voor de fysieke en cognitieve ontwikkeling, de sociale interactie, het zelfvertrouwen en de motivatie van het kind. Naar aanleiding van deze workshop en de kennis dat sport en spel nodig is om je te ontwikkelen, is de ‘Mlaleo-special-unit-zaterdag-sportochtend’ uitgebreid met leerlingen van de Kadzandani en van de Ronald Ngala special unit. Een mooie samenwerking van drie special units. Sport en spel krijgt daarmee langzaamaan de welverdiende aandacht.